fbpx

20 aastat digiühiskonna eestvedamist

28.02.2023

E-riigi Akadeemia (eGA) tähistab sel aastal oma kahekümnendat tiiru ümber päikese. On see vast olnud põnev teekond! eGA on kaks aastakümmet nõustanud valitsusi üle maailma, õpetades, kuidas digitaalsest arengust kasu lõigata. 2023. aastal alustab eGA meeskond oma kolmandat kümnendit tugevamana, vastupidavamana ja suuremana kui kunagi varem.

Senised tulemused räägivad enda eest – oleme kahe aastakümne jooksul edukalt ellu viinud enam kui 300 projekti koostöös 280 organisatsiooniga 141 riigis. eGA meeskonnad on toetanud Benini, Fääri saarte, Gruusia, Moldova, Kõrgõzstani ja Ukraina valitsusi digisiirde kavandamisel ja elluviimisel. Oleme jätnud oma digijälje isegi Tonga Kuningriiki, mis on meie kaugeim ettevõtmine.

eGA seni suurim koostööpartner on Ukraina digiministeerium. Rahastajate toel on aastatel  2014–2023 tehtud tegevusi 51 miljoni euro ulatuses. „Oleme uhked eGA ekspertide suure panuse üle Ukraina digiühiskonna aluste rajamisel. Viimaste aastate jooksul, mil riigid on seisnud silmitsi pandeemia, looduskatastroofide ja Euroopas toimuva sõjaga, näeme veelgi selgemalt, kui olulised on digiteenused ja oskused kõige hullemate kriisidega hakkama saamisel. Ukraina digitaliseerimine ja digiteenused on aidanud ühiskonnal toimida ka sõjatingimustes,“ rõhutab e-riigi akadeemia tegevdirektor Hannes Astok.

 

Nutikamad tehnoloogiad vajavad targemaid inimesi

Uued tehnoloogiad arenevad kiires tempos ning nõudlus nutikate ametnike järele kasvab pidevalt. Selleks, et tõsta ametnike digiteadlikkust, on eGA jaganud digisiirdekogemusi ja parimaid tavasid 20 aasta jooksul enam kui 9000 juhile ja eksperdile. Igal aastal võõrustab eGA Eestis 40 delegatsiooni ning korraldab seminare ja töötubasid erinevates riikides. Teadlikkuse ja oskuste parendamine on iga digiprojekti ülioluline komponent. Üksnes digipädevuste pidev arendamine igas eluvaldkonnas muudab ühiskonnad konkurentsivõimeliseks ja lõppkokkuvõttes jõukamaks.

 

Küberturvalisus on kõikjal omandamas strateegilist tähtsust

Viimase 20 aasta jooksul on küberturvalisus kasvanud pelgalt IT-personali tehnilisest ülesandest organisatsioonide kestlikkuse põhiküsimuseks ning riikliku ja rahvusvahelise turvalisuse lahutamatuks osaks. eGA tiimid on teinud koostööd 40 eri riigi valitsusega, jagades küberturvalisuse alaseid ekspertteadmisi ning praktilisi lahendusi strateegilistes, organisatsioonilistes, regulatiivsetes ja tehnilistes küsimustes, et tugevdada riikide kübervastupidavust. Lisaks toimib küberturvalisuse ekspertide ja juhtide suutlikkuse suurendamise tööriistana riikliku küberturvalisuse indeks NCSI (ncsi.ega.ee), mis aitab ennetada küberohte ja hallata küberintsidente.

 

Mitte inimeste jaoks, vaid koos inimestega

Kahe aastakümne jooksul on eGA innustanud paljude riikide valitsusi muutma oma tööd digitaalsemaks, läbipaistvamaks ja kaasavamaks. Oleme veendunud, et digitaalne demokraatia ja kodanike kaasamine väärivad sama palju tähelepanu kui digiteenuste arendamine. Meie e-demokraatia eksperdid on aidanud enam kui 30 organisatsioonil kodanike mõjuvõimu suurendada ja neid otsustusprotsessidesse kaasata. Näiteks Moldovas on kasutusele võetud korruptsioonijuhtumitest teatamise platvorm ja kaks Gruusia omavalitsust rakendavad kaasavat eelarvet.

Eestis, ilmselt maailma enim digiteeritud ühiskonnas, on eGA eksperdid kaasa aidanud e-hääletamise parimate tavade loomisele ja juurutamisele, samuti tutvustanud kaasava eelarve põhimõtteid, mis aitavad kodanikke rohkem valitsemisse kaasata. Tänu sellele on e-hääletamine muutunud erakondade ja valijate seas üheks usaldusväärsemaks hääletamisviisiks. Täna eelistab juba enam kui 46% valijaist e-hääletamist. Üha rohkem populaarsust kogub ka kaasav eelarve – selle on Eestis kasutusele võtnud enam kui 20 omavalitsust.

 

Oskusteave on oluline

eGA meeskond koosneb 75 eksperdist ja tugitöötajast, kes tagavad, et maailma parim oskusteave on kättesaadav kõigile meie partneritele. Lisaks kuulub eGA üleilmsesse kompetentsivõrgustikku üle 300 digivalitsemise eksperdi. Neil kõigil on ainulaadne praktiline kogemus e-riigi lahenduste väljatöötamisel ja pikaajaline kogemus avaliku sektori muutuste juhtimisel. Sellised süvateadmised ja praktilised kogemused võimaldavad pakkuda terviklikku lähenemist digimuutuste elluviimisele.

„Ma arvan, et E-riigi Akadeemia asutajate 20 aasta tagune unistus saada juhtivaks üleilmseks digisiirde tippkeskuseks on täitumas. See on olnud põnev õppeprotsess. Olen selle üle väga uhke,“ ütleb Hannes Astok. „Usume, et üheskoos partneritega saame muuta maailma kõigi jaoks paremaks paigaks!“