fbpx

Riiklik küberturvalisuse indeks aitab tõsta riikide küberturvalisust

31.05.2016

E-riigi Akadeemia esitles 31. mail Tallinna e-valitsemise konverentsil küberturvalisuse indeksit (NCSI). Indeks mõõdab riikide küberturvalisuse taset ning määratleb valdkonnad riikide küberturvalisuse arendamiseks. Lisaks annab indeks ülevaate riikide valmisolekust ennetada küberrünnakuid ja – kuritegusid  ning tulla nendega toime.

Välisminister Marina Kaljuranna sõnul on küberturvalisus saanud 21. sajandil riikide jaoks julgeoleku tagatiseks. “Rahvusvahelise ja riigisisese küberturvalisuse huvides peame kasutama iga võimalust, et tõsta riikide küberturvalisuse võimekust. See on nii valitsuste kui ka inimeste huvides. Indeks on Eesti järjekordne panus rahvusvahelise turvalisuse tõstmiseks küberruumis,” sõnas Kaljurand indeksi tutvustusel.

Indeksiga on võimalik tutvuda lehel ncsi.ega.ee. Indeksi väljatöötamise meeskonda juhtinud küberturvalisuse valdkonnajuhi Raul Rikki sõnul on tegemist veebi-platvormiga, mida arendatakse koostöös teiste riikidega edasi. “Iga indeksiga ühinenud riik suurendab indeksi väärtust ning meie ühist turvalisust,” ütles Raul Rikk.

Ajendi luua riikide küberturvalisuse indeks sai Raul Rikk aastatepikkusest valitsuste nõustamistööst. “Senini on riike küberturvalisuse alusel reastanud vaid ITU küberturvalisuse indeks. Oleme välja arendanud alternatiivse lähenemise. Tegime punktide saamise läbipaistvaks, et riigid näeksid, mille alusel neid on hinnatud. Kõikide näitajate juurde lisasime tõendusmaterjalid ametlike veebilinkide või dokumentidena. Nii saab indeksit täites teada, mida saaks veel teha riigi küberturvalisuse olukorra parandamiseks. Teiseks oleme küberturvalisuse sidunud infoühiskonna selliste näitajatega nagu e-identiteet, digiallkiri ning e-teenuste jaoks turvalise keskkonna olemasolu,” märkis Rikk.

Indeks koosneb 12 peamisest mõõdikust, mis on koondatud 4 gruppi: 1) üldised küberturvalisuse mõõdikud, 2)baasturvalisuse mõõdikud, 3) intsidentide ja kriiside halduse mõõdikud, 4) rahvusvahelise mõju mõõdikud. 12 põhimõõdikut sisaldavad omakorda mitmeid alam-mõõdikuid, millel on kindel punktiline väärtus. Suurim punktide väärtus on 100.

Riikliku küberturvalisuse indeksi töötas välja küberturvalisuse ekspertide meeskond koosseisus: Raul Rikk, Markko Künnapu, Priit Roosimägi, Agu Kivimägi, Mari Pedak ja Triin Rast. Lisaks olid kaasatud mitmed teised Eesti kübereksperdid erinevatest asutustest, organisatsioonidest ja ettevõtetest. Indeksi väljatöötamist rahastab Eesti Välisministeerium.

 

Rahvusvahelised küberturvalisuse indeksid:

Riiklik küberturvalisuse indeks (NCSI) – E-riigi Akadeemia väljatöötatud indeks valitsustele küberrünnakute ja – kuritegude ennetamiseks ja nendega toimetulekuks, http://www.ncsi.ega.ee

Rahvusvaheline küberturvalisuse indeks – Global Cyber Security Index (GCSI), mis on välja töötatud Rahvusvahelise Telekommunikatsiooni Liidu poolt (ITU)
http://www.itu.int/en/ITU-D/Cybersecurity/Pages/GCI.aspx